#1 2009-04-28 16:43:53

Aniashira

Administrator

Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Zarejestrowany: 2008-03-19
Punktów :   
WWW

babeszjoza

Czym jest babeszjoza?

Babeszjoza to niezwykle groźna choroba przenoszona przez kleszcze, atakująca m.in. psy oraz koty. Nieleczona, bądź też leczona nieprawidłowo lub zbyt późno, prowadzi do śmierci. Celem tego serwisu jest przekazanie podstawowych informacji związanych z babeszjozą, przeznaczonych w szczególności dla właścicieli psów, gdyż to one są główne zagrożone tą chorobą. Ryzyko w przypadku kotów jest potencjalnie mniejsze, jako że z reguły mniej przebywają one na zewnątrz, niemniej w przypadku zarażenia sama choroba jest tak samo groźna.

Czynnikiem zakaźnym jest pierwotniak atakujący erytrocyty. W Polsce babeszjozę psów wywołuje Babesia canis, w innych regionach świata występuje jeszcze Babesia gibsoni. U ludzi również może wystąpić babeszjoza, która wywoływana jest przez inny gatunek pierwotniaka, Babesia microti.

Babeszjoza jest jedną z chorób odkleszczowych. Jednak do zarażenia może też dojść przez kontakt z krwią chorego psa lub nosiciela, np. przez pogryzienie, przetaczanie krwi lub nieodpowiednio zdezynfekowane narzędzia chirurgiczne. Najczęściej sporozoity pierwotniaka wnikają wraz ze śliną kleszcza do krwi psa, następnie wnikają do krwinek czerwonych i tam się namnażają. Erytrocyty pękają uwalniając pierwotniaki, które atakują następne krwinki. Proces namnażania babeszji we krwi może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, a najczęściej do momentu wytworzenia przez żywiciela odpowiedniej odporności, o ile zwierzę wcześniej nie umrze.

Rozpoznanie:

- Podstawą rozpoznanie babeszjozy jest badanie krwi. Stwierdza się obniżenie płytek krwi i często niedokrwistość. W badaniu mikroskopowym w erytrocytach i makrofagach widoczne są różne formy rozwojowe pierwotniaków (fot. 2, fot. 3).

- Ocenić należy również funkcjonowanie narządów, ponieważ częstym powikłaniem babeszjozy jest niewydolność nerek i wątroby. W tym celu wykonać należy badanie biochemiczne krwi oraz badanie moczu.

- W przypadku wątpliwości lub podejrzenia babeszjozy, której nie towarzyszą charakterystyczne objawy kliniczne, wykonać można bardziej zaawansowane badania. W naszej klinice można wykonać badanie PCR stwierdzające obecność materiału genetycznego pasożytów we krwi lub testy potwierdzające reakcję autoimmunologiczną organizmu, która może towarzyszyć klinicznej postaci babeszjozy.

Objawy choroby

Objawy choroby mogą pojawić się w czasie od kilku dni do nawet kilku tygodni od zakażenia, jednak często rozwój choroby jest błyskawiczny i może, mimo szybkiego podjęcia właściwego leczenia, doprowadzić do śmierci w ciągu kilku dni. Wśród charakterystycznych objawów babeszjozy należy wymienić:

    * Apatyczność – pies (kot) staje się osowiały, nie cieszy się ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas sprawiały mu radość,
    * Brak apetytu – pies (kot) nie chce jeść, ani pić,
    * Powiększenie węzłów chłonnych,
    * Wysoka gorączka, dochodząca do 40-41°C,
    * Wymioty, biegunka (często z domieszką krwi),
    * Zażółcenie błon śluzowych jamy ustnej,
    * Problemy z oddawaniem moczu, oddawanie moczu o brązowym zabarwieniu (krwiomocz),
    * Niewydolność oddechowa i krążeniowa, zaburzenia układu nerwowego.

Źródło:
http://www.euroanimal.pl/Babeszjoza_ps% … herios%22)
http://molosy.pl/strona_glowna/wet/pora … azorek.htm
http://www.babeszjoza.com/opis_choroby.html#objawy


http://i152.photobucket.com/albums/s161/Ania-shira/forum/Untitled1jpgajka-1.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
amonzi.pl przegrywanie kaset vhs w polsce